Novinky

Hravé čtení, to nic není

10.07.2014 11:19

Snažíme se pro své čtenáře vymýšlet stále nové zlepšováky a lákadla. Pro nejmenší jsme připravili HRAVÉ ČTENÍ... O co jde? K vybraným knížkám Vám domů půjčíme ještě něco navíc. Co to bude? Mrkněte, pár kousků jsme pro Vás nafotili...

Knížku společně s tematicky příslušnou hračkou vám na cestu domů zabalíme do stylové tašky.

Knihovna v létě

28.06.2014 13:56

Léto se pomalu blíží a s ním přichází i tzv. letní provozní doba. Naše knihovna i její pobočky na Svobodíně a v Horním Bousově budou mít díky ochotné brigádnici v létě opět otevřeno tak, jak jste zvyklí.

Knihovna Dolní Bousov
Út 12 - 18, St 15 - 18, Čt 12 - 18, Pá 10 - 14

Pobočka Bechov - Otevírací doba: ST 14 - 16 hodin
Místní knihovna v Bechově sídlí v tzv. Obecním domě na Svobodíně.

Pobočka Horní Bousov - Otevírací doba: ÚT 16 - 18 hodin
Místní knihovna sídlí v budově bývalé školy na okraji Horního Bousova.

Červenec a srpen bývají měsíce dovolených, a mnoho z nás si dovolenou neumí představit bez spousty knih. A tak si neodpustím opět nepřipomenout naši nabídku, jak nenápadně přibalit i půlku knihovny. Půjčte si u nás čtečky elektronických knih! Pořídili jsme do knihovny 3 různé čtečky a bude jen na Vás ozkoušet si, který typ Vám osobně nejvíce vyhovuje. Jedno mají všechny společné - vejde se na ně neuvěřitelné množství KNIH!

Přejeme slunečné a čtivé letní dny.

Všeobecně o elektronických knihách

26.06.2014 15:18

(Text je určen zejména těm, co se s problematikou elektronických knih teprve seznamují.)

E-knihy jsou vlastně soubory, obdobné nám známým souborům např. ve Wordu či v jiných programech. Formáty těchto e-knih se používají různé – txt, htm, pdf, pdb, txt, epub, mobi, rtf apod. Čtečky e-knih většinou umějí zobrazit některé z těchto formátů. Čím více, tím lépe.

E-knihy se vyskytují buď jako volné (s vyřešenými autorskými právy – 70 let od smrti všech autorů, nejen spisovatele, ale i ilustrátora, překladatele apod.), nebo se musejí koupit u distributorů e-knih. Volné e-knihy nemají žádnou další ochranu a mohou se volně dávat do čteček, kopírovat apod.

Kupované knihy mívají ochranu před zneužitím a kopírováním – tzv. DRM (digital rights management). Tato ochrana může mít různé stupně, záleží to na distributorovi. Nejmenší, víceméně formální ochrana je tzv. „sociální DRM“ – při zakoupení knihy je požadována registrace nakupujícího, jinak mu není bráněno v nakládání s koupenou e-knihou. Někteří distributoři mají maximální ochranu, takovou, že dokonce knihy od nich lze číst jen na čtečkách k tomu určených. Příkladem je jeden z největších světových distributorů Amazon.

Většina českých distributorů e-knih používá ochranu sociální DRM nebo Adobe DRM. Příkladem českého distributora jsou třeba Palmknihy neboeReading. Ti prodávají e-knihy, ale je na jejich stránkách i mnoho knih volně ke stažení. Knihy volně ke stažení jsou např. i na stránkáchMěstské knihovny v PrazeTyto volné knihy si můžeme i my (jako knihovna) stáhnout, vytvořit databázi těchto knih a dávat je na čtečky.

Vše kolem e-knih je na počátku svého rozvoje a stále nejsou zcela vyřešeny všechny technické a právní otázky. Knižní distributoři se např.půjčování koupených e-knih v knihovnách brání (i když první vlaštovky už se najdou). Pro knihovny je právně schůdnou cestou nepůjčovat jednotlivé e-knihy, ale čtečky. Na čtečkách pak mohou být víceméně bez omezení nahrané ty knihy, které jsou z hlediska autorských práv volné. Čtenáři se tak mohou se čtečkami seznámit a případně se i rozhodnout, zda si je v budoucnu sami pořídí. 

30 fází knižní závislosti

25.05.2014 14:09

aneb životní dráha knihomola

Začíná to tak nevinně… a než byste řekli švec, jste v tom až po uši. Závislost na knihách není nijak škodlivá. Nebo ano?

Knihomolem se člověk nerodí, knihomolem se stává. A jde o vývoj dlouhodobý, celoživotní. Od prvních hrátek s knížkou až po těžkou závislost - pojďte se podívat na životní trajektorii knihomola.

1. Vaší nejoblíbenější dětskou hračkou je knížka: Pravda, není to tak úplně knížka, má jen pár stránek s obrázky zvířat a žádná slova. Ale obracení stránek a vydávání příslušných zvuků vás zcela naplňuje. Plus se na ní dobře procvičují rostoucí zuby.

2. Učíte se číst: Zjišťujete, že knihy nejsou jen obrázky.

3. Čtete první knihu: Jste lapeni.

4. Přečetli jste většinu knih doma: Tato fáze je různě dlouhá v závislosti na velikosti rodinné knihovny.

5. Zjišťujete, že existují knihovny – malé ráje na zemi.

6. Knihovníka vídáte častěji než vlastní rodiče: Pokud nejsou vaši rodiče knihovníci. V tom případě máte opravdu vřelý nonstop vztah :-).

7. Když se vás někdo zeptá, co chcete k svátku/ narozeninám/ vánocům/ vysvědčení vytáhnete svůj knižní „wish list“: Když se vás nikdo nezeptá, wish list mu dáte stejně.

8. Peníze od příbuzných utrácíte za knihy: Peníze za první brigádu taky utrácíte za knihy.

9. Všechny peníze, které máte, utrácíte převážně za knihy: Rodiče začínají uvažovat o intervenci, případně hledají nějakého dobrého odborníka.

10. Nedělá vám problém zrušit rande/party/rodinnou oslavu, pokud jste zrovna v knížce na strašně napínavém místě: Rodiče pořádají první z mnoha intervencí za účelem přesvědčit vás, že se vám knižní závislost vymyká z rukou. Na intervenci nedorazíte, protože musíte dočíst dlouho očekávaného Murakamiho.

11. Pořizujete si první „pořádnou“ knihovničku: Zabírá celou jednu stěnu vašeho pidi bytečku. Na postel nezbylo místo a tak spíte na gauči.

12. Soudíte lidi na základě toho, co ne/čtou: Lidé, kteří nečtou vůbec, jsou pro vás tou největší spodinou.

13. Jste schopni se rozejít s partnerem, protože (dostatečně) nečte:Vlastně si s nikým takovým nezačnete.

14. Hledáte si lépe placenou práci jen proto, abyste měli více peněz na knihy: A možná sem tam něco na jídlo a další "zbytečné" výdaje.

15. Lidé, kteří vám nevrátí půjčenou knihu nebo ji vrátí poškozenou se s okamžitou platností stávají vašimi nepřáteli: Napořád.

16. Hromadění knih na chvíli pozastaví čtečka: Pak ale zjistíte, že některé knihy prostě potřebujete mít na papíře.

17. Na vánoce dostáváte z vašeho oblíbeného knihkupectví pohled s poděkováním, že jen díky vám má jeho majitel na vánoční dárky.

18. Pořizujete si druhou knihovničku.

19. Pořizujete si větší byt.

20. Pořizujete si knihovničku na WC.

21. Nacházíte svou životní lásku: Potkali jste se v knihkupectví, knihovně, na veřejném čtení nebo ve vlaku, kde jste oba vytáhli z kabely stejnou knihu.

22. Sestěhováváte se se svou životní láskou do jednoho bytu: Kombinovaná síla knih vás obou vás donutí hledat opravdu velký byt.

23. Rodí se vám děti: Nejvíce se těšíte, až jim budete každý večer předčítat.

24. Těšíte se, až děti dospějí a odejdou z domu: Máte už totiž připravený podrobný plán na předělání dětských pokojíčku na knihovny.

25. Ve vašem bytě již není pro knihy vidět stěny.

26. I podlahy se začínají ztrácet.

Knižní ráj

Knižní ráj.

27. Pořizujete si antikvariát, abyste měli knihy kde skladovat: A měli výmluvu na jejich další nákup.

28. Bojujete s myšlenkou, že by si u vás někdo mohl knihy koupit a odnést.

29. Pokorně se smiřujete se svou závislostí: Proti otravným zákazníkům, kterým se zachtělo vašich knih nasazujete nesmyslnou otevírací dobu, nerudnost a podivné pachy.

30. Umíráte při knižním závalu: V krátkém okamžiku před smrtí doufáte, že nebe vypadá jako obrovitánská knihovna bez čekacích listů a s neomezenou otevírací dobou ;-)

A jak jste na tom Vy?

 

Zdroj: https://www.studentpoint.cz/

V knihovně před 30 lety

07.05.2014 13:46

V Dolním Bousově existuje knihovna již více než 100 let. O jejím fungování poměrně důkladně referuje kronika knihovny, kterou si můžete sami prostudovat v elektronické formě zde

A teď pro zajímavost, co se dělo v knihovně např. před 30 lety. Na pozvání paní knihovnice zavítal do Dolního Bousova tenkrát velmi oblíbený spisovatel zejména románů pro dívky - pan Stanislav Rudolf. Podrobnou zprávu o jeho návštěvě si můžete přečíst níže. 

Záznamy: 21 - 25 ze 137
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>