Novinky

Publikace z Bousovské regionální knihovničky

20.05.2015 08:52

Začátkem května vydalo Město Dolní Bousov avizovaný druhý svazek z edice Bousovská regionální knihovnička. Publikace s názvem Český kotel – květen 1945 neboli Krvavý květen 1945 na Dolnobousovsku a v Českém ráji popisuje revoluční události konce 2. světové války v Dolním Bousově a obcích Českého ráje (Turnov, Jičín, Ml. Boleslav, Rovensko p. Troskami, Domousnice, Ledce a další). Publikace autora Jaroslava Balatky vychází ze vzpomínek pamětníků a z historických zápisů tak, jak byly zaznamenány v obecních kronikách, zpravodajích a archivech. Text je doplněn velkým množstvím dobových fotografií. 

Brožura má rozsah 189 stran a bude za cenu 150 Kč ke koupi v infocentru v Kostelní ulici každý všední den v otvíracích hodinách.

Blíží se Noc s Andersenem

30.03.2015 14:36

Jako každým rokem chystáme v naší dolnobousovské knihovně pro šikovné dětské čtenáře Noc s Andersenem. Celorepublikový termín akce již byl minulý pátek, protože ale u nás bude spát celkem 50 dětí, byly jsme nuceny spáče rozdělit do dvou skupinek a ty budou v knihovně postupně spát ze středy na čtvrtek a z pátku na sobotu. Do karet nám hraje i skutečnost, že v těchto dnech budou mít děti velikonoční prázdniny, takže nebudou chodit nevyspalé ráno do školy.

Dolnobousovsko v literatuře

13.01.2015 13:55

Do knihovniček regionálních patriotů letos před Vánoci přibyla nová publikace. Autorem je historik Karol Bílek. Publikace s názvem Dolnobousovsko v literatuře a kultuře má téměř 100 stran doplněných bohatou obrazovou přílohou a vychází jako první svazek plánované edice tzv. Bousovské regionální knihovničky. Cena brožury je 65 Kč a lze ji zakoupit v infocentru v Kostelní ulici.

Publikace je výsledkem mravenčí práce historika Karola Bílka, který shromáždil všechny písemné zmínky o Dolnobousovsku od těch nejstarších až po dnešní dobu. V publikaci je zmíněna tvorba regionálních autorů a rodáků. V neposlední řadě jsou v publikaci zmíněna i regionální periodika a obecní zpravodaje. A protože k literatuře a kultuře měly odedávna blízko také škola, kostel, knihovna kronika, divadlo hudba a některé spolky, sleduje autor i je.

Kinokavárna v knihovně

11.01.2015 14:10

Promítej i ty! Filmy z Jednoho světa opět v knihovně. V lednu již popáté budete mít možnost navštívit dokumentární filmový klub. Promítat budeme v půdních prostorách městské knihovny. Promítacím dnem bude opět PÁTEK. Připraveny jsou celkem čtyři projekce z programu Promítej i ty!. Dokumenty zahrnuté do tohoto programu byly uvedeny v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech - Jeden svět. Pro příjemnější zážitek z promítání budeme letos opět servírovat kávu a čaj.

V pátek 16. ledna se ohlédneme za olympijskými hrami v Soči - Putinovy hry/r. Alexander Gentelev/Německo, Rakousko, Izrael/2013/90 min.

30. ledna - dojemný film Poslední sny nám ukáže, že náš odchod ze života může ulehčit ošetřující personál hospice v případě, že se o nás naši blízcí nemůžou postarat. Poslední sny/r. Estephan Wagner/Dánsko/2013/59 min.

13. února nahlédneme díky dokumentu Přestupní stanice do Řecka, jedné z hlavních přestupních stanic přistěhovalců do Evropy.  Přestupní stanice /r. Kaveh Bakhtiari /Francie/2013/100 min.

27. února - autorský film Dál nic se zabývá problematikou výstavby dálnic a neschopností státu dodržovat vlastní zákony. Dál nic/r. Ivo Bystřičan/ČR/2013/75 min.

Promítáme vždy od 18 hodin, vstupné zůstává stále stejné – zdarma.

15 vět, kterými spolehlivě naštvete každého knihomola

10.10.2014 13:10
I knihomol s jemnou duší se může opravdu naštvat. Použijte pouze na vlastní nebezpečí.
My knihomolové jsme mírumilovná stvoření. Kromě krvelačných hádek na knižních diskuzních fórech s ostatními knihomoly bychom ani mouše neublížili. Chceme si prostě jen v klidu číst. Následujících patnáct vět na nás ovšem působí jako rudý šátek na býka a vyvolává v nás vražedné tendence. Tak pozor na ně, pokud nechte být umláceni čerstvým výtiskem od Nesba.

1. „Proč pořád čteš?“

To je jako se ptát, proč pořád dýchám.

2. „Tos vážně utratil tolik za knížky?“

Patnáct set není sakra tolik.

3. „Hele, nějak nemůžu najít tu knížku, cos mi půjčil.“

Není hezké si dělat z kamarádů srandu. Pokud je věta myšlena vážně, pak bůh vás chraň.

4. „Čtení je nuda.“

Aha, jasně, když to říkáš.

5.„Eee, počkám si radši, až to půjde v kinech.“

Má vůbec cenu se spolu bavit?

6. „Filmové zpracování bylo o mnoho lepší.“

Jasně, hlavně když tam přidali ty nindži a prsatou blondýnu, škrtli dvě hlavní postavy a osekali asi tak 300 stránek.

7. „Nemohl bys mi dát nějakou z těch tvých knih? Našel jsem návod, jak udělat z knihy skvělou dekoraci.“

No jasně, beztak jich mám příliš mnoho!?!

8. „Tak dej tu knihu stranou, když na tebe mluvím.“

Kniha v ruce je stejné znamení jako kravata na klice – prostě mě neruš.

9. „Murakami? To je nějakej herec?“

Žiješ snad v pravěku?

10. „Srovnala jsem ti knížky v poličce.“

Oblíbená věta maminek. Nejspolehlivější způsob, jak vyvolat strašlivou hádku s pubertálním knihomolem.

11. „Zhasni už to světlo a spi!“
Teď?!? Uprostřed kapitoly?

12. „Ty opravdu pláčeš, protože umřela postava v knize? Jsi na hlavu?“

Pro tebe po této hlášce rozhodně plakat nebudu.

13. „Nevadí, že jsem to trochu polila?“

No to teda sakra vadí!!!

14. „Do knihkupectví? Zase?“

Jak, zase? Vždyť jsem tam už týden nebyla.

15. „Příští díl té trilogie vyjde až v roce 2019.“

Naštvat knihomola mohou i lidé, kteří mu normálně přináší jen radost - spisovatelé a nakladatelé. Kdy že se to dočkám dalšího dílu,  Georgi R. R. Martine?

A jaká anti-knihomolská věta spolehlivě nadzvedne vás? Podělte se s námi na našem Facebooku.

 

Záznamy: 21 - 25 ze 144
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>