Novinky

Dolnobousovsko v literatuře

13.01.2015 13:55

Do knihovniček regionálních patriotů letos před Vánoci přibyla nová publikace. Autorem je historik Karol Bílek. Publikace s názvem Dolnobousovsko v literatuře a kultuře má téměř 100 stran doplněných bohatou obrazovou přílohou a vychází jako první svazek plánované edice tzv. Bousovské regionální knihovničky. Cena brožury je 65 Kč a lze ji zakoupit v infocentru v Kostelní ulici.

Publikace je výsledkem mravenčí práce historika Karola Bílka, který shromáždil všechny písemné zmínky o Dolnobousovsku od těch nejstarších až po dnešní dobu. V publikaci je zmíněna tvorba regionálních autorů a rodáků. V neposlední řadě jsou v publikaci zmíněna i regionální periodika a obecní zpravodaje. A protože k literatuře a kultuře měly odedávna blízko také škola, kostel, knihovna kronika, divadlo hudba a některé spolky, sleduje autor i je.

Kinokavárna v knihovně

11.01.2015 14:10

Promítej i ty! Filmy z Jednoho světa opět v knihovně. V lednu již popáté budete mít možnost navštívit dokumentární filmový klub. Promítat budeme v půdních prostorách městské knihovny. Promítacím dnem bude opět PÁTEK. Připraveny jsou celkem čtyři projekce z programu Promítej i ty!. Dokumenty zahrnuté do tohoto programu byly uvedeny v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech - Jeden svět. Pro příjemnější zážitek z promítání budeme letos opět servírovat kávu a čaj.

V pátek 16. ledna se ohlédneme za olympijskými hrami v Soči - Putinovy hry/r. Alexander Gentelev/Německo, Rakousko, Izrael/2013/90 min.

30. ledna - dojemný film Poslední sny nám ukáže, že náš odchod ze života může ulehčit ošetřující personál hospice v případě, že se o nás naši blízcí nemůžou postarat. Poslední sny/r. Estephan Wagner/Dánsko/2013/59 min.

13. února nahlédneme díky dokumentu Přestupní stanice do Řecka, jedné z hlavních přestupních stanic přistěhovalců do Evropy.  Přestupní stanice /r. Kaveh Bakhtiari /Francie/2013/100 min.

27. února - autorský film Dál nic se zabývá problematikou výstavby dálnic a neschopností státu dodržovat vlastní zákony. Dál nic/r. Ivo Bystřičan/ČR/2013/75 min.

Promítáme vždy od 18 hodin, vstupné zůstává stále stejné – zdarma.

15 vět, kterými spolehlivě naštvete každého knihomola

10.10.2014 13:10
I knihomol s jemnou duší se může opravdu naštvat. Použijte pouze na vlastní nebezpečí.
My knihomolové jsme mírumilovná stvoření. Kromě krvelačných hádek na knižních diskuzních fórech s ostatními knihomoly bychom ani mouše neublížili. Chceme si prostě jen v klidu číst. Následujících patnáct vět na nás ovšem působí jako rudý šátek na býka a vyvolává v nás vražedné tendence. Tak pozor na ně, pokud nechte být umláceni čerstvým výtiskem od Nesba.

1. „Proč pořád čteš?“

To je jako se ptát, proč pořád dýchám.

2. „Tos vážně utratil tolik za knížky?“

Patnáct set není sakra tolik.

3. „Hele, nějak nemůžu najít tu knížku, cos mi půjčil.“

Není hezké si dělat z kamarádů srandu. Pokud je věta myšlena vážně, pak bůh vás chraň.

4. „Čtení je nuda.“

Aha, jasně, když to říkáš.

5.„Eee, počkám si radši, až to půjde v kinech.“

Má vůbec cenu se spolu bavit?

6. „Filmové zpracování bylo o mnoho lepší.“

Jasně, hlavně když tam přidali ty nindži a prsatou blondýnu, škrtli dvě hlavní postavy a osekali asi tak 300 stránek.

7. „Nemohl bys mi dát nějakou z těch tvých knih? Našel jsem návod, jak udělat z knihy skvělou dekoraci.“

No jasně, beztak jich mám příliš mnoho!?!

8. „Tak dej tu knihu stranou, když na tebe mluvím.“

Kniha v ruce je stejné znamení jako kravata na klice – prostě mě neruš.

9. „Murakami? To je nějakej herec?“

Žiješ snad v pravěku?

10. „Srovnala jsem ti knížky v poličce.“

Oblíbená věta maminek. Nejspolehlivější způsob, jak vyvolat strašlivou hádku s pubertálním knihomolem.

11. „Zhasni už to světlo a spi!“
Teď?!? Uprostřed kapitoly?

12. „Ty opravdu pláčeš, protože umřela postava v knize? Jsi na hlavu?“

Pro tebe po této hlášce rozhodně plakat nebudu.

13. „Nevadí, že jsem to trochu polila?“

No to teda sakra vadí!!!

14. „Do knihkupectví? Zase?“

Jak, zase? Vždyť jsem tam už týden nebyla.

15. „Příští díl té trilogie vyjde až v roce 2019.“

Naštvat knihomola mohou i lidé, kteří mu normálně přináší jen radost - spisovatelé a nakladatelé. Kdy že se to dočkám dalšího dílu,  Georgi R. R. Martine?

A jaká anti-knihomolská věta spolehlivě nadzvedne vás? Podělte se s námi na našem Facebooku.

 

Je tu opět Týden knihoven

18.09.2014 13:12
Blíží se říjen a s ním je tu opět po roce týden věnovaný všem čtenářům i nečtenářům - Týden knihoven. I letos jsme pro vás připravili bohatý program určený dospělým i dětem. 

Jste s námi spokojeni?

A nebo vám v knihovně neco schází? Prosím, dejte nám vědět v anketě. Vaše názory nás zajímají. Anketa o 10 otázkách se vám otevře po kliknutí na níže uvedený obrázek.
anketa
 
Letos bude pro děti týden knihoven hravý. Nabídku tematických kufříků, které jsme začali půjčovat v loňském roce, doplníme o tři neokoukané novinky. Nabídneme dětem oblíbené postavičky ze ČtyřlístkuŠmouly a další autíčkový kufřík na motivy kresleného filmu Cars. Každý kufřík obsahuje kromě knih i figurky, společenské hry, omalovánky, pexesa apod. Další novinkou určenou převážně dětem bude půjčování stolních společenských her.
 

Půjčte si hru domů!

Knihovna nabízí dvanáct titulů těch nejlepších deskovek. V nabídce jsou jak jednoduché hry pro malé děti od cca šesti let, tak propracované stolní hry pro větší děti a dospělé. Až vás hra omrzí, tak ji jednoduše vrátíte. Výpůjční doba jsou 4 týdny s možností prodloužení, pokud na hru není rezervace. Všechny hry také najdete v našem katalogu – zadejte do políčka Libovolné pole klíčové slovo „společenské hry“. V katalogu zjistíte, jestli je hra volná (k vypůjčení), nebo ji má momentálně někdo půjčenou. Jaké jsou podmínky pro půjčení hry? Je třeba být naším čtenářem a mít platný čtenářský průkaz. Domů si můžete vždy jen jednu hru na jeden čtenářský průkaz.

Přijďte do knihovny, u nás si vyberete!

V září světlušky září

01.09.2014 09:31

12. ročník celonárodní charitativní sbírky proběhne od 8. - 30. září 2014. 

Stalo se tradicí, že se každý rok na začátku září rozletí Světlušky do všech koutů České republiky, aby rozzářily ulice českých a moravských měst. Přispět do sbírky můžete i u nás v knihovně a to zakoupením záložky nebo magnetu s obrázkem Světlušky. A kam vybrané peníze jdou? Pomohou nevidomým dětem i dospělým, třeba pořízením speciálních pomůcek, které "mluví" nebo mají hmatový displej, na vodící psy nebo na osobní asistenty, díky nimž můžou nevidící děti chodit do běžných škol a senioři nemusí žít v ústavu. Více informací o projektu zde. Děkujeme.

Záznamy: 21 - 25 ze 142
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>