Novinky

Čtenářské kluby oslavily 10 let své existence

27.04.2024 18:00

V sobotu 27. dubna bylo krásně. I tak se ale v podkroví knihovně sešly dvě desítky čtenářek a čtenářů. Nejmladší z nich chodí do školy teprve nedlouho, nejstarší už mají školní docházku dávnou za sebou. To ale vůbec nebránilo čtenářské harmonii a porozumění.

Začněme od začátku. V minulém Bousováku jste si mohli přečíst podrobně zmapované roky čtenářského klubu. A protože to vychází na kulatou desítku, nenechali jsme to jen tak. Děti z klubů daly hlavy dohromady a vyšlo jim, co na takové oslavě výročí nesmí chybět: knížky a čtení, něco zajímavého odjinud a samozřejmě něco dobrého.

Oslovili jsme s pozváním známou spisovatelku, autorku více než 20 dětských knih Danielu Krolupperovou. Ona bez váhání přijala. Další program jsme vlastně “stavěli” okolo téhle čtenářské besedy.

Na úvod a rozehřátí přišel vhod čtenářský maraton, nebo spíše maratonek. Bylo to štafetové čtení z knihy Bubáček, vybrané tak, aby je zvládli i ti nejmenší.

Kolem půl třetí dorazila paní spisovatelka a po malém osvěžení hned usedla na pódium. Byla okouzlena jak krásou prostor knihovny, tak aktivitou čtenářů.

Povídala nám o tom, jak vzniká kniha od nápadu až na pulty knihkupectví a přidala i historky ze života spisovatelky. Například jak je důležité naladit se s ilustrátorkou na stejnou notu nebo o tom, že ani desátá kontrola rukopisu nemusí odhalit všechny nedostatky.

Na žádné správné oslavě nesmí chybět dort. I my jsme ho měli. Mrkvovo-ořechový s polevou a hrdou číslovkou 10. Děkujeme paní Jarošové za vynikající sladký zážitek. Chvíli jsme mlsali a nechávali si podepsat knížky a záložky. Tím ale oslavy ještě nekončily.

Ani sváteční klubová schůzka se neobejde bez čtení. Chopili jsme se svých knížek, sešli o patro níž do knihovny a uvelebili se na gaučích a polštářích. Čtenářský úkol zněl jednoduše: „Vypište si větu, která vás něčím zaujme.“ Četli jsme a vypisovali a nakonec se sešli v kruhu. Bylo co poslouchat. Vznikala fantastická kouzla okamžiku.

Přiblížil se konec oslavy. Díky malým a velkým pomocníkům byl úklid záležitostí chvilky. Děkujeme ještě jednou paní Krolupperové, že kvůli besedě u nás neváhala o víkendu absolvovat několik hodin na cestách. Ať žije čtení a příští týden zase na klubu!

Jana Vlachová

Čtenářské kluby slaví 10 let

27.04.2024 14:00

Deset let sdílení příběhů, deset let těšení se na klubové schůzky a deset let zážitků s knihami. Pojďte se s námi projít klubovou historií.


Založení klubu

Na jaře 2014 se zrodil nápad, který společně oživila paní knihovnice Olga Třísková a učitelka češtiny Jana Vlachová. Od září toho roku otevřely dveře do světa stránek plných příběhů první skupince druháků. Scházíme se ve škole.


Rozšíření čtenářské rodiny

Klub roste a přibírá nové čtenáře. Členové zůstávají a přicházejí noví. Čtení nás baví, setkáváme se stále ve škole. Povídáme si o knížkách a doporučujeme si je, zkoumáme hrdiny příběhů a čas i místa děje.


2016 – rok velkých změn

Přibyla další skupina čtenářů. Na jaře jsme uspořádali první besedu se spisovatelkou, přijela Petra Dvořáková. Od září přesouváme klubové schůzky do knihovny. Jsme tu knihám blíž a užíváme si útulné prostory se spoustou čtecích zákoutí. Nechali jsme si vyrobit první klubové tašky.
 

2017 – klub zapustil kořeny

Už se s námi počítá. Čtenářská komunita sílí, chlubíme se v knihovně našimi výtvory. Zveme další spisovatele – například Radka Malého, startují kluby pro druhý stupeň. Spolupracujeme s knihkupectvím Monna v Mnichově Hradišti. V prosinci pořádáme oslavy Dne pro dětskou knihu. Dostali jsme větší dotaci od Škoda Auto, zakládáme třídní knihovničky ve škole.


2018 – 5 let za námi

...a příběh pokračuje. Pravidelně se po skupinkách scházíme, už je nás více než 50! Máme 5 čtenářských skupin a srdce klubu opravdu pulzuje. Čteme v knihovně i v podkroví, venku nebo v kavárně Holiday. Navštíví nás Petr Stančík. Pravidelně nadělujeme novou dávku čtení v knihkupectví, v květnu jedeme na Svět knihy do Prahy.


2019 – posilujeme komunitu

Více zapojujeme rodiče. K velké spokojenosti všech pořádáme čtenářské odpoledne s rodiči. Máme nové knihomolské tašky a na školní chodbu se nastěhuje nová knihovnička – pro druhý stupeň. Čtenáři se o ni sami starají.


On-line klub 2020

Ani virus nezastavil naši činnost, jen jsme se přesunuli do virtuálního světa WhatsAppu. Následné čtení v rouškách ukázalo, že sdílení četby a láska ke knihám nezná hranic.


2021 – Kluby pro všechny

Nově i pro dospělé čtenáře, v praxi spíše čtenářky. Scházíme se každý 3. pátek v měsíci. Se 60 členy a pravidelnými schůzkami v pondělí, středu a pátek se kluby staly pevnou součástí života mnoha lidí.


Teens club 2022

„Klasické“ klubové schůzky pro 1. stupeň pokračují. Druhostupňáci převzali otěže a chystají si klubové schůzky sami. V přípravě se střídají a scházejí se na různých místech.

 

2023 a letní čtenářský tábor

Schůzky a výlety pokračují. První čtenářský tábor se otevřel v červenci. Od pondělí do pátku navštěvovalo příměstský čtenářský tábor 15 malých knihomolů.

 

2024 – slavíme desáté výročí klubu

Deset let sdílení příběhů, zážitků ticha, navazování přátelství a objevování nových obzorů. A už je z toho taky příběh. Knihy mají moc posilovat dobré vztahy a tvořit komunity. Jednu takovou v Bousově máme. Je výjimečná, opatrujme si ji.
Přejeme čtenářskému klubu do dalších let spoustu aktivních čtenářů, nadšení a inspiraci pro paní knihovnici a dostatek dobrých knih, ať máme co číst. Děkujeme městu Dolní Bousov za stabilní finanční podporu naší činnosti.
Oslavu uspořádáme 27. dubna, přijede spisovatelka Daniela Krolupperová. A jelikož spoluzakladatelka Jana se stěhuje, v září se těšíme na novou pobočku v Novém Bydžově. Pokud nám chcete popřát k výročí, jděte na stránky čtenářského doupěte (www.kniznidoupe.dolnibousov.cz/ctenarske-kluby) a napište svůj vzkaz. Nejlepší přání zveřejníme v knihovně. Nebo se za námi stavte. V sobotu 27. 4. od 14 hodin.

Jana VlachováVíce zde: https://kniznidoupe.dolnibousov.cz/ctenarske-kluby/

 

Co uděláme pro naši lepší paměť?

25.03.2024 08:43

V pondělí 11. 3. 2024 se v podkroví knihovny v Dolním Bousově uskutečnila přednáška v rámci Národního týdne trénování paměti. Tématem samozřejmě nebylo nic jiného, než jak si zlepšovat paměť a kondici mozku každý den. Postupně jsme probrali vybrané aktivity v rámci běžného dne, které jde dělat jinak, neobvykle, ale zábavně (jak ostatně naznačují i fotografie z akce?) a přitom podpoříme přirozenou tendenci mozku vytvářet asociace mezi různými tipy informací. Pracovali jsme s našimi pěti smysly – některé jsme bystřili, jiné jsme nechali chvíli odpočívat, aktivizovali jsme společnou činnost obou hemisfér, podpořili vznik nových drah mezi neurony, oprášili pavučiny na málo využívaných drahách, pracovali na naší koncentraci a užili si spoustu legrace.

Ale protože je jasné, že nestačí na kondici naší paměti a mozku zapracovat pouze takto jednorázově, budeme od dubna pokračovat v našich pravidelných pátečních kurzech trénování paměti. Do letních prázdnin máme naplánováno pět setkání v knihovně a jako bonus jedno setkání spojené s malým výletem – termín tohoto setkání domluvíme na našem prvním setkání v knihovně. 

Začínáme v pátek 5. dubna 2024 v 9:00 hod. a termíny dalších setkání jsou pátky 19. dubna, 10. a 24. května a 7. června 2024.


Kurz bude probíhat tradičně v podkroví Městské knihovny, a je třeba se na něj předem přihlásit na e-mailu: gabriela.mb@seznam.cz, nebo na telefonu 777 148 740, případně osobně v knihovně.

Vstupné činí 50 Kč za setkání.


 

Březen = měsíc čtenářů

01.03.2024 12:13

Činnost knihovny v roce 2023

06.02.2024 13:51

V Městské knihovně Dolním Bousově uhradilo v roce 2023 registraci 739 čtenářů, z toho 348 dětí do 15ti let. Uživatelem služeb knihovny je tak více než 25% obyvatel města. 

Stav knihovního fondu (tedy celkový počet knih v majetku knihovny) k 31.12.2023 byl 15 648 svazků. Z toho bylo konkrétně 12 007 svazků beletrie (tj. romány, povídky, pohádky, detektivky) a 3378 svazků naučné literatury. Pravidelně odebíráme 26 titulů časopisů. V nabídce jsou časopisy jak pro dospělé, tak pro děti. Nabídku titulů každoročně aktualizujeme a obohacujeme o nově založené časopisy. Knih nebo časopisů se za loňský rok půjčilo celkem 30 110 kusů. Dospělí čtenáři si vypůjčili 19 032 svazků a děti a mládež do15ti let celkem 6820 knih, z toho počtu dokonce 687 činily knihy naučné. 

Městskou knihovnu v roce 2023 navštívilo 13 920 návštěvníků, z toho 1704 bylo virtuálních návštěvníků, kteří vstoupili do elektronického výpůjčního systému nebo si vyhledávali knihy v elektronickém katalogu na internetu. Na jednoho registrovaného čtenáře připadlo v roce 2023 v průměru 41 výpůjček (ať už knih nebo časopisů).

V roce 2023 jsme vyřídili 173 rezervací knih pro naše čtenáře (zapsáním rezervačního záznamu na zrovna vypůjčenou knihu, při vrácení knihy proběhne zaslání upozornění emailem či SMS objednávajícímu čtenáři). V rámci meziknihovní výpůjční služby jsme pro naše čtenáře vyřídili 818 požadavků na zapůjčení knih z jiné knihovny v České republice. Sami jsme takto vyhověli 122 požadavkům na zapůjčení naší knihy pro čtenáře v jiné knihovně, kde tuto knihu neměli. V knihovně a v infocentru jsou k dispozici 3 počítače pro veřejnost a počet uživatelů internetu, který je pro čtenáře i návštěvníky knihovny zdarma, činil v loňském roce 77, což je značný pokles např. oproti roku 2015, kdy to bylo 330 uživatelů. Je tedy zřejmé, že data již mají na svých mobilních telefonech téměř všichni. 

Opět jsme v loňském roce využili možnost prostřednictvím naší nadřízené knihovny v Mladé Boleslavi čerpat finanční částky na nákup knih ze Středočeského kraje. Systém funguje tak, že knihovna v MB nakoupí za prostředky Stč kraje knihy dle našich požadavků. Tyto knihy jsou nám pak trvale zapůjčeny do naší knihovny. Snažíme se vybírat především velmi drahou naučnou literaturu – průvodci, jazyková literatura, komiksy, manga apod., která by jinak odčerpala příliš prostředků z našeho vlastního rozpočtu na nákup knih. 

V průběhu roku se uskutečnilo 104 knihovnických lekcí a besed pro žáky ZŠ a děti z místní MŠ a družiny. Snažíme se postupně už ty nejmenší seznamovat zábavnou formou s knihou. Žáci prvního stupně se účastní celoroční čtecí soutěže o účast na Noci s Andersenem. Žáci druhého stupně soutěží se svou třídou o titul Kamarádi knihovny. Pro širokou veřejnost jsme za rok 2023 uspořádali 26 kulturních akcí.

V rámci projektu Národní knihovny – Knížky pro prvňáčky jsme získali pro děti zdarma 55 ks knížek s názvem Křeček v letu od spisovatelky Zuzany Barilové. Knihy byly dětem předány na slavnostním pasování prvňáčků na čtenáře. Základ naší činnosti tvoří výběr knih, nákup a jejich následné zpracování v programu KOHA. V roce 2023 přibylo do fondu knihovny 904 nových knih. Přihlásili jsme se do projektu Česká knihovna 2023 dotovaného ministerstvem kultury. Od Moravské zemské knihovny v Brně jsme obdrželi 33 námi vybraných knih od českých autorů v ceně 6 082 Kč zdarma. V rámci činnosti knihovny také funguje výstavní galerie v přízemí budovy, čtenářské kluby pro děti i dospělé a v neposlední řadě promítání filmů na plátno v podkrovním sále knihovny, tzv. kino v knihovně. V letošním roce také poprvé proběhl týden příměstského tábora pro děti s tematikou knih a čtenářství.

Dita Říhová

Záznamy: 1 - 5 ze 179
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>