Podkroví knihovny

01.07.2013 09:25

Pod střechou městské knihovny (dříve fara) vznikala od února nová podkrovní prostora. Místnost je zateplená, vytápěná, má vlastní WC a kuchyňku. Stavba byla dokončena počátkem června 2013. Vznikla zde příjemná podkrovní místnost, kterou knihovna plánuje využívat k různým účelům:

• besedám se spisovateli a zajímavými osobnostmi nejen z našeho regionu
  • přednáškám a besedám s promítáním
  • společenským akcím slavnostního rázu
  • besedám pro školy
  • výstavám místních umělců

Předpokládáme, že by se v podkroví mohly pravidelně setkávat i některé spolky, které v Dolním Bousově působí. Nebo teprve působit začnou, protože zatím neměli pro svou případnou činnost odpovídající prostory. Místnost je ideální pro šachistický kroužek, kroužek deskových her, výtvarnou dílnu, loutkové i jiné ochotnické divadlo, klub filatelistů, schůze včelařů a podobně.

Podkrovní místnost není bohužel bezbariérově přístupná, ale vede k ní široké, pohodlné schodiště se zábradlím a mezipodestami pro případný odpočinek. I přesto doufáme, že se zde budete cítit jako v obývacím pokoji knihovny a budete to zde vyhledávat jako místo, kde se lze setkat s milými lidmi, kam jste všichni srdečně zváni a vítáni.

Možnost pronájmu přednáškové místnosti.

Knihovna v létě

13.06.2013 09:23

Tak už je to konečně tady. Léto se vším všudy. Tedy bez dešťů a se správnými teplotami. Jistě se na léto a na prázdniny chystáte, knihovna se chystá také.

Letos nebudeme dělat žádnou inventuru, a tak budeme mít pro Vás otevřeno po celé léto tak, jak jste zvyklí. Ne, že bychom si s kolegyní kvůli Vám odepřely dovolenou, ale provoz knihovny nám, tak jako v letech minulých, pomohou zajistit ochotné brigádnice. A tak Vás opět prosím, buďte k nim shovívaví, ať už budou bojovat s naším tvrdohlavým výpůjčním programem nebo nebudou tušit, že Vám měly schovat Váš oblíbený časopis.

Dále pro Vás na léto chystáme novinku. Červenec a srpen bývají měsíce dovolených, a mnoho z nás si dovolenou neumí představit bez spousty knih. Jenže jak se zabalit do letadla nebo do kufru auta a přitom si nenápadně přibalit i půlku knihovny?

Máme pro Vás řešení - čtečky elektronických knih! Pořídili jsme do knihovny 3 různé čtečky a bude jen na Vás ozkoušet si, který typ Vám osobně nejvíce vyhovuje. Podrobnosti o el. čtečkách zde. Je kolem toho spoustu papírování, takže první si budete moci odnést nejdříve po 1. červenci. Jedno mají všechny společné - vejde se na ně neuvěřitelné množství KNIH!

Přejeme slunečné a čtivé letní dny.

Půjčte si obraz na 1 rok

10.06.2013 15:16

Znáte artotéky? Jedná se o speciální oddělení knihoven, kde místo klasických knížek najdete obrazy, reprodukce, grafiky a jiná výtvarná díla. Ty si můžete v rámci registrace do knihovny půjčit až na rok domů a pověsit si je na zeď! A hlavně je kdykoliv měnit. Třeba v Městské knihovně v Praze mají artotéku na Opatovské (Praha 11), registrace stojí 80 Kč na rok! Další artotéka v ČR je pak v Plzni. V artotéce najdete jak starší díla, tak samozřejmě i novinky. V Praze mají v artotéce několik tisíc kousků k vypůjčení! Grafika se půjčuje rámovaná či paspartovaná a reprodukce v rámech i jako volné listy.

"Náš obrazový fond čítá kolem 9 000 grafických listů českých umělců 2. pol. 20. stol. a uměleckých reprodukcí českých i světových malířů. Obrazy půjčujeme až na 26 týdnů a samozřejmě s možností si vypůjčky následně prodloužit."  Web Městské knihovny v Praze

Vybrat si můžete online v katalogu knihovny.

Není to jen o tom, že si až na rok vyzdobíte byt či dům obrazem, který byste si nemohli koupit, můžete ale třeba pravidelně měnit výzdobu podle ročního období/nálady/typu párty, kterou zrovna pořádáte/na návštěvu tchýně nebo šéfa :-D Máte prostě tisíce kousků v zásobě!

Pověste si doma Van GoghaRenoiraMuchu nebo Degase. Vyberte si moderní abstraktní dílo. Vsaďte na Pollocka nebo Kupku. A v nabídce je i Mona Lisa (klasika i Warhole). No, jedná se samozřejmě o reprodukce :-)

Co v Bousově letí v 1. pololetí?

29.05.2013 09:31

Jedním slovem - erotika. Ale to letos asi všude. Tato "erotická" mánie vypukla ve všech knihovnách České republiky po té, co loni na podzim na trh přišla kniha Padesát odstínů šedi a její pokračování. Na to, že obě knihy mají více než 500 stránek, čtenářky je zvládají závratnou rychlostí. Od počátku roku si je za necelých pět měsíců mezi sebou předalo 12 čtenářek, což znamená, že každá měla doma knihu jen necelých 13 dní!

Další nejúspěšněnší kniha na žebříčku je detektivka spisovatele Jo Nesbo s názvem Sněhulák. Při pohledu z okna mám pocit, že dokud se tento titul nepřestane číst, neskončí letos zima ;-)

Prvních 25 knih na žebříčku čtivosti si můžete prohlédnout v přiloženém souboru nejzadanejsi tituly 2013.jpg.

Hezký čtivý den

Posaďte se u nás II.

20.05.2013 15:47

Dnes Vás opět pozveme do knihovny, kam jsme pro Vás dokoupily zbývající část slibovaného sedacího nábytku. Příjemný pocit zabydleného prostoru by měly dotvářet také nové stojací lampy a zavěšené obrazy. Za jejich zavěšení tímto děkujeme ochotným pracovníkům truhlářství Dajč.

Doufáme, že jsme tak pro Vás vytvořily příjemné domácké prostředí, kde je možné si v klidu posedět s knihou, kávou, s přáteli.