Novinky

Je tu opět Týden knihoven

18.09.2014 13:12
Blíží se říjen a s ním je tu opět po roce týden věnovaný všem čtenářům i nečtenářům - Týden knihoven. I letos jsme pro vás připravili bohatý program určený dospělým i dětem. 

Jste s námi spokojeni?

A nebo vám v knihovně neco schází? Prosím, dejte nám vědět v anketě. Vaše názory nás zajímají. Anketa o 10 otázkách se vám otevře po kliknutí na níže uvedený obrázek.
anketa
 
Letos bude pro děti týden knihoven hravý. Nabídku tematických kufříků, které jsme začali půjčovat v loňském roce, doplníme o tři neokoukané novinky. Nabídneme dětem oblíbené postavičky ze ČtyřlístkuŠmouly a další autíčkový kufřík na motivy kresleného filmu Cars. Každý kufřík obsahuje kromě knih i figurky, společenské hry, omalovánky, pexesa apod. Další novinkou určenou převážně dětem bude půjčování stolních společenských her.
 

Půjčte si hru domů!

Knihovna nabízí dvanáct titulů těch nejlepších deskovek. V nabídce jsou jak jednoduché hry pro malé děti od cca šesti let, tak propracované stolní hry pro větší děti a dospělé. Až vás hra omrzí, tak ji jednoduše vrátíte. Výpůjční doba jsou 4 týdny s možností prodloužení, pokud na hru není rezervace. Všechny hry také najdete v našem katalogu – zadejte do políčka Libovolné pole klíčové slovo „společenské hry“. V katalogu zjistíte, jestli je hra volná (k vypůjčení), nebo ji má momentálně někdo půjčenou. Jaké jsou podmínky pro půjčení hry? Je třeba být naším čtenářem a mít platný čtenářský průkaz. Domů si můžete vždy jen jednu hru na jeden čtenářský průkaz.

Přijďte do knihovny, u nás si vyberete!

V září světlušky září

01.09.2014 09:31

12. ročník celonárodní charitativní sbírky proběhne od 8. - 30. září 2014. 

Stalo se tradicí, že se každý rok na začátku září rozletí Světlušky do všech koutů České republiky, aby rozzářily ulice českých a moravských měst. Přispět do sbírky můžete i u nás v knihovně a to zakoupením záložky nebo magnetu s obrázkem Světlušky. A kam vybrané peníze jdou? Pomohou nevidomým dětem i dospělým, třeba pořízením speciálních pomůcek, které "mluví" nebo mají hmatový displej, na vodící psy nebo na osobní asistenty, díky nimž můžou nevidící děti chodit do běžných škol a senioři nemusí žít v ústavu. Více informací o projektu zde. Děkujeme.

Hravé čtení, to nic není

10.07.2014 11:19

Snažíme se pro své čtenáře vymýšlet stále nové zlepšováky a lákadla. Pro nejmenší jsme připravili HRAVÉ ČTENÍ... O co jde? K vybraným knížkám Vám domů půjčíme ještě něco navíc. Co to bude? Mrkněte, pár kousků jsme pro Vás nafotili...

Knížku společně s tematicky příslušnou hračkou vám na cestu domů zabalíme do stylové tašky.

Knihovna v létě

28.06.2014 13:56

Léto se pomalu blíží a s ním přichází i tzv. letní provozní doba. Naše knihovna i její pobočky na Svobodíně a v Horním Bousově budou mít díky ochotné brigádnici v létě opět otevřeno tak, jak jste zvyklí.

Knihovna Dolní Bousov
Út 12 - 18, St 15 - 18, Čt 12 - 18, Pá 10 - 14

Pobočka Bechov - Otevírací doba: ST 14 - 16 hodin
Místní knihovna v Bechově sídlí v tzv. Obecním domě na Svobodíně.

Pobočka Horní Bousov - Otevírací doba: ÚT 16 - 18 hodin
Místní knihovna sídlí v budově bývalé školy na okraji Horního Bousova.

Červenec a srpen bývají měsíce dovolených, a mnoho z nás si dovolenou neumí představit bez spousty knih. A tak si neodpustím opět nepřipomenout naši nabídku, jak nenápadně přibalit i půlku knihovny. Půjčte si u nás čtečky elektronických knih! Pořídili jsme do knihovny 3 různé čtečky a bude jen na Vás ozkoušet si, který typ Vám osobně nejvíce vyhovuje. Jedno mají všechny společné - vejde se na ně neuvěřitelné množství KNIH!

Přejeme slunečné a čtivé letní dny.

Všeobecně o elektronických knihách

26.06.2014 15:18

(Text je určen zejména těm, co se s problematikou elektronických knih teprve seznamují.)

E-knihy jsou vlastně soubory, obdobné nám známým souborům např. ve Wordu či v jiných programech. Formáty těchto e-knih se používají různé – txt, htm, pdf, pdb, txt, epub, mobi, rtf apod. Čtečky e-knih většinou umějí zobrazit některé z těchto formátů. Čím více, tím lépe.

E-knihy se vyskytují buď jako volné (s vyřešenými autorskými právy – 70 let od smrti všech autorů, nejen spisovatele, ale i ilustrátora, překladatele apod.), nebo se musejí koupit u distributorů e-knih. Volné e-knihy nemají žádnou další ochranu a mohou se volně dávat do čteček, kopírovat apod.

Kupované knihy mívají ochranu před zneužitím a kopírováním – tzv. DRM (digital rights management). Tato ochrana může mít různé stupně, záleží to na distributorovi. Nejmenší, víceméně formální ochrana je tzv. „sociální DRM“ – při zakoupení knihy je požadována registrace nakupujícího, jinak mu není bráněno v nakládání s koupenou e-knihou. Někteří distributoři mají maximální ochranu, takovou, že dokonce knihy od nich lze číst jen na čtečkách k tomu určených. Příkladem je jeden z největších světových distributorů Amazon.

Většina českých distributorů e-knih používá ochranu sociální DRM nebo Adobe DRM. Příkladem českého distributora jsou třeba Palmknihy neboeReading. Ti prodávají e-knihy, ale je na jejich stránkách i mnoho knih volně ke stažení. Knihy volně ke stažení jsou např. i na stránkáchMěstské knihovny v PrazeTyto volné knihy si můžeme i my (jako knihovna) stáhnout, vytvořit databázi těchto knih a dávat je na čtečky.

Vše kolem e-knih je na počátku svého rozvoje a stále nejsou zcela vyřešeny všechny technické a právní otázky. Knižní distributoři se např.půjčování koupených e-knih v knihovnách brání (i když první vlaštovky už se najdou). Pro knihovny je právně schůdnou cestou nepůjčovat jednotlivé e-knihy, ale čtečky. Na čtečkách pak mohou být víceméně bez omezení nahrané ty knihy, které jsou z hlediska autorských práv volné. Čtenáři se tak mohou se čtečkami seznámit a případně se i rozhodnout, zda si je v budoucnu sami pořídí. 

Záznamy: 61 - 65 ze 179
<< 11 | 12 | 13 | 14 | 15 >>