Něžnost

David Foenkinos:

Krásná, svůdná, něžná, inteligentní… taková je Nathalie, a do smrti svého manžela je i šťastná, pak se její život zlomí… Dokud si ze záhadných důvodů nevšimne nezajímavého, trochu nešikovného kolegy. Pomalu, ale jistě je okouzlována jeho jemnocitem, delikátností, nenápadným smyslem pro humor.

Vyhnání Gerty Snirch

Kateřina Tučková:

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta“ společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů.

Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století. Nezaměnitelnou atmosféru příběhu dodává genius loci živelně se rozvíjejícího Brna.

Frajer

Marek Toman:

Hlavní hrdina románu Frajer se na pražské Národní třídě setká 17. 11. 1989 za zvláštních okolností se svým bratrem. Historická událost prověří jejich dosavadní vztah, který se ocitá pod tlakem politických změn.

Z r. 1989 se děj přelévá do 90. let s počátky podnikání. Zobrazuje problémy lidí, kteří se nedokázali s novým systémem vyrovnat. Příběh se uzavírá na festivalu Mighty Sounds r. 2008, protože populární hudba je jednou z důležitých dobových příměsí textu.

Záblesky stínů

Jayne Ann Krantzová:

Hlavní hrdinkou jednoho z nejúspěšnějších a nejtajemnějších autorčiných bestsellerů je návrhářka interiérů Zoe Luceová, obdařená zvláštní schopností sladit se s okolím tak, že cítí i události, které se v nich udály. V ložnici svého klienta je přímo zasažena vlnami hrůzy, vzteku a násilí. Domnívá se, že klientova žena manžela neopustila, jak on tvrdí, ale že byla zavražděna. Proto najímá soukromého detektiva Ethana Truaxe, aby jí pomohl záhadu objasnit. Jak se však Ethan blíží k řešení, a Zoe začíná podléhat svým citům k němu, začínají vyplouvat na povrch i její vlastní strašná tajemství.