15 důvodů, proč dát přednost knize před televizí!

12.01.2013 20:55

Otáčejte stránky a nechte tam ten ovladač! Televize má značný podíl na vaší obezitě i ztrátě fantazie!

 

S úprkem moderní doby nabral i náš život trochu jiný spád. Konzumujeme. A hlavně rychle, pohodlně a jen to, co nutně potřebujeme. A tak se začtěte, zamyslete i zasmějte nad 15 důvody, proč dát přednost knize před televizí!

1) Je vědecky dokázáno, že sledování televize zvyšuje vaši obezitu! No, jen si vezměte, kolik sáčků s chipsy spořádáte za jeden večer u televize plný bezduchých filmů! Protože bez jídla už byste tu televizi s tak prázdnou náplní už dávno vypnuli.

2) Je vědecky dokázáno, že jezení při čtení zpomaluje vaši četbu! Taky vás rozčiluje, že po hledání dalšího jídla musíte znovu hledat řádek, na kterém jste v knize skončili? Proto jste už dávno přesedlali ze dvou typů stravy na tu duševní. A vaše knihy opět zejí čistotou. A vy netloustnete!

3) Vezměte si, kolik elektřiny spořádá vaše televize, je to věru burcující hodnota vzhledem k tomu, kolik energie vás stojí obrácení stránek knihy. A pokud usnete při otevřené knize, maminka vám ráno nevynadá do vyhazovačů peněz z okna.

4) A jak je ta kniha skvěle přenosná! Na koleni v metru se vám bude určitě vyjímat lépe než takový širokoúhlý LCD televizor.

5) Mám tu knihu sice rozečtenou, ale klidně ti ji půjčím. Uznejte, že u televize by to až tak snadné nebylo.

6) Znáte to jistě sami. Čtete úžasný příběh s vlastnoručně vykreslenými postavami, pak přijde film a tam na vás vybafnou tváře vašich hrdinů tak, jak mají staticky a napořád už vypadat. Jste zděšeni, rozlíceni a utíkáte zpět ke knize, i když už se zabitou iluzí o svých krásných hrdinech. Je to tu, televize zabíjí vaši fantazii. Ale nebojte se, vždy existuje cesta zpět.

7) Je krásné a uklidňující, že takovou knihu máte sami pro sebe. Většinou ji nikdo nebude chtít číst zároveň s vámi a nebude vám mezi stránky strkat svůj nos. Mezi výjimky patří snad jen přeaktivní děti či drzí spolucestující v MHD.

8) Vaše kniha se jen tak nezasekne, nerozbije, a pokud se jí přece jenom něco stane, náhrada vás vždy vyjde daleko levněji.

9) Uprostřed čtení si čas na reklamu můžete udělat, kdykoliv chcete. Nikdo vám nenařizuje, kdy si máte dojít na toaletu nebo se vysprchovat. Kniha vám v reklamní chvilce nepředstavuje 20 dalších knih za půl hodiny.

10) Další knihy si můžete zadarmo zapůjčit v knihovně. Ale zkuste si zadarmo zapůjčit televizi na dobu neurčitou.

11) Kniha vám doma zabere podstatně méně místa, a navíc hned odkazuje na vaši vzdělanost, na váš čtenářský vkus. Televizi má doma každý, každá taky vypadá víceméně stejně a podtrhuje pak spíše váš nenáročný a konzumní způsob života.

12) Kniha vás opravdu vzdělá! Znáte autory, znáte jejich styly psaní, z naučných literatur se dozvíte o době, o světě, o historických událostech, prostě o všem možném. Budete fundovaní a podložíte své názory knihou. Kdežto podobně fundované názory podložené pořadem v TV či filmem už nikdy tak fundovaně nezní. Prostě nemohou. Je to stále jenom médium ovládající masy.

13) Kniha vás naučí psát! Máte větší slovní zásobu, víte, jak vytvořit zápletku, jaký styl použít, na co se zaměřit, čeho se vyvarovat, máte barvitou fantazii a miliony podnětů z dosud přečtených knih, které obohacujete o ty vlastní. Pokud máte sklony ke psaní, jste díky autorovým podnětům na cestě ke svému vlastnímu úspěchu. No, a uznejte, spisovatelé a „hérečky“, to byla vždycky trochu jiná liga.

14) Kniha vás nutně nepoutá k jedné místnosti. Můžete ji přenášet z pokoje do pokoje. Opravdoví fajnšmekři pak ocení četbu na toaletě. No, určitě to sami moc dobře znáte, když se díváte na film a najednou vám do pokoje přijde nezvaná návštěva. A co uděláte? Zavrčíte, vypnete televizi a jdete si co? Jdete si číst!

A konečně:

15) Přece nepůjdete s davem a nebudete se dívat ve stejný čas na to, na co se dívají ostatní a co je vám davově a nuceně servírováno přímo pod nos! Buďte černou, originální a rebelantskou ovcí, vemte si knihu podle svého gusta a odevzdejte se její fantazii!

Zdroj: https://www.studentpoint.cz