Jedinečný Český ráj

Zdeněk Mrkáček:

Na 240 stranách najdete 175 barevných snímků. Autorem textu a převážné části fotografií je Zdeněk Mrkáček, pracovník CHKO. Svým téměř čtvercovým formátem, sestavou snímků a hlavně textem kniha představuje nové pojetí v rámci fotografických knih o Českém ráji. Obsahuje motivy z téměř všech částí kraje od Jičína přes Sobotku, Turnov, Malou Skálu až po Příhrazy a Žabakor.

Text je věnován veřejnosti dosud málo známé historii vzniku názvu Český ráj, hudbě a horolezectví. Připomíná hlavně umění lidových muzikantů, působení Antonína Dvořáka a dalších skladatelů a tvůrců hudebních nástrojů v regionu. V části o horolezectví pak zdůrazňuje velké tradice a opravdu světové výsledky horolezců z Českého ráje.

Co vařily naše babičky a co jsme my zapomněli

Recepty a vyprávění s vůní vzpomínek

Helena Vrábková:

Volné pokračování knihy Co věděly naše babičky a co jsme my zapomněli nás tentokrát zavádí do kuchyně našich předků. Není to kuchařka v pravém slova smyslu, recepty „jsou tu kvůli příběhům“, jak píše autorka, nicméně jsou to recepty, nad nimiž se sbíhají sliny a které si možná pamatujeme z dětství.

Snědla dětem sladkosti

Martina Formanová:

Deset let po vydání své veleúspěšné prvotiny Skladatelka voňavého prádla přichází Martina Formanová s volným pokračováním, autobiograficky laděnou knížkou Snědla dětem sladkosti. Autorka vtipným stylem přibližuje čtenáři nejen svou každodenní realitu - přesazení do odlišné země a kultury, uvykání venkovu, výchovu dospívajících dvojčat, vlastní plány a sny -, ale dokáže humorně reflektovat i vážnější životní okamžiky.

Katova dcera

Oliver Pötzsch:

Krátce po třicetileté válce je v bavorském městě Schongau vytažen z řeky umírající chlapec. Na rameni má vytetované znamení, což vzbuzuje podezření, že jde o dílo čarodějnice. Radní města obviní místní porodní bábu. Kat Jakob Kuisl, jenž z ní má pomocí mučicích nástrojů vynutit doznání, je však přesvědčený, že je stará žena nevinná. Společně s medikem Simonem a dcerou Magdalenou se rozhodnou vypátrat vraha.